Search
Close this search box.
 • Sa ei ole veel tooteid lisanud.
Ostukorvi
Kokku: 0,00 
 • Sa ei ole veel tooteid lisanud.
Ostukorvi
Kokku: 0,00 

Mediteerimine

Kuidas meditatsioon rahustab ja vaigistab murelikke mõtteid ning ärevat meelt

Me toidame ärevust 70,000+ mõttega päevas

Ärev meel on nagu kuulipilduja, tulistades ühe hirmutava ja muret tekitava mõtte teise järel: “Miks ma ütlesin midagi nii rumalat? Miks nad ei meeldi mulle? Miks mul pole energiat? Kas ma hakkan haigeks jääma? Kas keegi üldse kunagi armastab mind? Kas mul on kunagi piisavalt raha? Miks ma ei suuda olla edukas? Miks ma ei suuda kaalust alla võtta?” Kindlasti oled selliste mõtetega tuttav.

Teadlased on hinnanud, et inimese mõtete arv on umbes 70 000 päevas – see tähendab, et murelik, ärev meel võib sõna otseses mõttes tekitada uue negatiivse mõtte iga paari sekundi järel! Kuigi me kõik kogeme aeg-ajalt häirivaid ja negatiivseid mõtteid, siis ärev meel suudab neid palju rohkem genereerida. Seega pole ime, et paljud ärevuse all kannatavad inimesed tunnevad end justkui halvatuna.

Nii oli lugu ka minu endaga – aju genereeris mõtteid ja keha vastas  emotsioonidega ja füüsiliste sümptomite sh paanikahoogudega. Igapäevane võitlus, kus minu meel oli pidevalt ülekoormatud negatiivsetest mõtetest, mis kurnasid nii vaimselt kui füüsiliselt. Paanika ja ärevus muutusid minu igapäevaelu lahutamatuks osaks, tekitades tunde, et olen oma mõtete ja tunnete vang. Elasin igapäevaselt surmahirmus. Seega olen isiklikult sellega kokku puutunud ja tean kui keeruline on igapäevane toimetulek ja seljatamine. Tänaseks olen diagnoositud depressiooni, ärevuse ja paanikahood seljatanud just nende meetoditega, mida jagan.

Alguses oli keeruline leida vaikust ja rahu oma mõtetes, kuid järjepidevalt harjutades hakkasin märkama muutusi. Meditatsioon aitas mul õppida vaatlema oma mõtteid ilma nendega kaasa minemata, andes mulle võimaluse leida sisemine tasakaal ja rahu. Lisaks meditatsioonile muutsin kogu oma mõttemaailma, identiteedi ja paljud harjumused sh toitumise.

Kuidas meditatsioon aitab ärevuse jooksurattalt maha hüpata

Mis on parim viis üleaktiivse meele rahustamiseks? Meditatsioon. Kui võtad meditatsiooniga aja maha ärevuse “jooksurattalt”, siis sa ei kuluta enam oma väärtuslikku energiat hirmupõhistele mõtetele. Meditatsioon õpetab sind olema hetkes kohal ja lubab sul vabastada end pidevatest murelikest mõtetest, mis sageli ei vasta tegelikkusele. Näiteks mäletame suurt osa minevikusündmustes erinevalt sellest, kuidas need tegelikult toimusid! Kui sa pühendud meditatsioonile, hakkad märkama, kuidas sinu sisemine rahu ja tasakaal taastuvad.

Mida see täpselt tähendab? Vähenevad igal nurgal ootavad negatiivsed “mis siis, kui” stsenaarimid ja katastroofid. Meditatsioon aitab sul mõista, et need mõtted on sageli irratsionaalsed ja põhinevad hirmudel, mis ei pruugi kunagi tõeks saada ja enamasti ei saagi. Meditatiivne mõtteviis on imeline asi. Selle asemel, et korrata eilseid tragöödiaid uuesti ja uuesti ning mõelda välja homseid muresid, lõpetab meditatsiooni kohalolek õnne rööviva, närve kulutava mentaalse ajarändamise. Sa hakkad elama rohkem hetkes, kogedes iga hetke täiel rinnal.

Kuidas meditatsioon rahustab meelt

Kui sa enam ei usu oma hirmudesse ja muredesse, kui sa enam ei mõtle üle minevikku ega muretse lõputult tuleviku pärast – saad kogeda joovastavat vaikust iga mõtte vahel. See on hetk, kus sa tõesti tunned, kuidas sinu meel saab puhata ja taastuda. Meditatsioon võimaldab sul lõpuks kogeda ennast oma kõige tõelisema, puhtama ja loomulikuma seisundina – rahu seisundina. Sa hakkad mõistma, et tõeline rahu ja õnn ei tule väljastpoolt, vaid sinu enda sisemusest.

Meditatsiooni abil õpid sa eristama tõelisi probleeme kujuteldavatest hirmudest ja muredest. Sa muutud teadlikumaks oma mõtetest ja emotsioonidest, suutes neid paremini hallata ja kontrollida. Meditatsioon õpetab sind vabastama negatiivseid mõtteid ja emotsioone, andes teed positiivsematele ja rahulikumatele mõtetele. See on nagu vaimne puhkus, mis annab sulle võimaluse taastuda ja uuesti keskenduda sellele, mis on tõeliselt oluline.

Ärevuse leevendamine: meditatsioon neutraliseerib mõtete polaarsuse

Elame polariseeritud ühiskonnas, mis armastab kõike sildistada – must või valge, rikas või vaene, kole või ilus, usklik või ateist jne. Samamoodi kipuvad inimesed sildistama oma mõtteid. See on “hea” mõte, see on “halb” mõte, ma “peaksin” mõtlema seda, ma “ei peaks” mõtlema seda jne. Need sildid loovad meie meeles pideva konflikti ja pinge, mis ainult suurendab ärevust ja stressi.

Kui me hakkame võitlema oma “halbade” mõtetega, kui me hakkame kartma teatud mõtteid, toob see ainult kaasa rohkem samasuguseid mõtteid. See millele annad energia, seda suurendad oma elus.

Meditatsioon aitab sul saavutada teadlikkust oma mõtetest ja emotsioonidest, õpetades sind neid mitte sildistama ega kartma. Selle asemel õpid sa vaatlema oma mõtteid ja emotsioone neutraalselt, aktsepteerides neid sellisena, nagu need on, ilma et need sind kontrolliksid.

Kuidas meditatsioon muudab meele kartmatuks

Kuidas see töötab? Kui ilmub juhuslik mõte, õpetab teadlikkus meelele lihtsalt seda mõtet kui mõtet vaatlema. Ei midagi head ega halba. Lihtsalt mõte. See lihtne, kuid võimas harjumus aitab sul vabaneda mõtete polaarsusest ja neisse kinni jäämisest.

Näiteks: “Ma olen nii läbikukkunud. Mu elu on läbi, kui ma kaotan oma töö.” Kõrgemalt mõtlev mediteerija ütleks selle asemel: “Oh, seal on jälle see mõte. Ma olen seda varem mõelnud, ma olen siin varem olnud. Mõtted tulevad ja lähevad, see pole midagi erilist.” Selline lähenemine aitab sul mõista, et mõtted on vaid ajutised ja ei määra sinu tegelikku väärtust ega tulevikku.

Meditatsiooni jõud ei seisne mitte mingisuguses “ebaloomulikus” või “sunnitud” positiivses mõtlemises, vaid selle võimes aidata sul mõtetest “lahti lasta”. Kui sa ei lase end enam oma mõtetest mõjutada, suudad sa elada vabamalt ja rahulikumalt. Sa muutud vähem kartlikuks ja suudad paremini toime tulla igapäevaste väljakutsetega.

Meditatsioon ehitatab teadlikkuse lihast

Selle asemel, et uskuda, ärrituda või reageerida refleksiga kogu sellele jaburusele, hullumeelsusele ja hirmutavusele, mis inimese meelde tuleb, õpetab meditatsioon, et ükski mõte ei vääri sinu jagamatut tähelepanu. Mõtted tulevad ja lähevad. See on loomulik osa meie mõtteprotsessist ja meditatsioon aitab meil seda aktsepteerida.

Teadlikkuse lihase ehitamise kaudu võimaldab meditatsioon sul mõista kõige sügavamal tasemel, kuidas sinu mõtted, emotsioonid ja meel on omavahel põimunud. See põhimõtteline muutus hoiab hirmu ja mure eemal. Sa hakkad nägema, et sinu mõtted ja emotsioonid on vaid osa sinu kogemusest, mitte kogu sinu olemus. Meditatsioon õpetab sind elama rohkem hetkes, aktsepteerides seda, mis on, ja vabastades end sellest, mis ei teeni sind enam.

Regulaarne meditatsioonipraktika aitab sul arendada sügavamat teadlikkust ja mõistmist iseenda ja oma ümbruse suhtes. See loob kindla aluse, millele toetuda, kui elu muutub keeruliseks. Meditatsioon annab sulle tööriistad, et tulla toime stressi ja ärevusega, suurendades sinu üldist heaolu ja elukvaliteeti.

Soovitatud Supermina meditatsioonid

Kui soovid kogeda meditatsiooni positiivset mõju ja vähendada ärevust, soovitan alustada järgmistest Supermina meditatsioonidest:

Liitu Superminaga

Kui otsid tõhusat ja terviklikku meetodit enda identiteedi, tervise ja külluse manifesteerimiseks, siis liitu Superminaga. Supermina on unikaalne lähenemine, mis ühendab praktilise info, teaduse, toitumise, meditatsiooni, afirmatsioonid,visualiseerimised ja praktilised materjalid, et aidata sul luua oma parim versioon.

 

Päikest 🌞,
Reilika

 

Reilika Rootsma-Trall
supermina.ee
IG: https://www.instagram.com/supermina.ee/
FB: https://www.facebook.com/Supermina.ee/
FB kogukond: https://www.facebook.com/groups/794768615997651

Jaga inspiratsiooni

Meditatsiooni väljakutsed ja kuidas neid ületada

Meditatsioon on võimas vahend, mille abil saab süvendada teadlikkust, vähendada stressi ja edendada üldist heaolu. Siiski ei ole see alati lihtne. Meditatsioon võib esitada mitmeid väljakutseid, alates keskendumisraskustest kuni aja leidmiseni. Õnneks on olemas strateegiaid, mis aitavad neid takistusi ületada. Vaatame lähemalt mõningaid levinud meditatsiooniväljakutseid ja nende lahendusi.

Väljakutse 1: Raskused keskendumisel

Paljude inimeste jaoks on keskendumine mediteerimise ajal suurim väljakutse. Mõtted võivad hõljuda mineviku ja tuleviku vahel, hüpates ühelt teemalt teisele.

Lahendus: Proovi kasutada ankrut, näiteks hingamist. Keskendu hingamisele, selle tundmisele, kuidas õhk sinu nina või suu kaudu sisse ja välja liigub. Kui su mõtted hakkavad ekslema, naase lihtsalt hingamise juurde. Ole enda vastu lahke ja ära karista end mõtete rändamise eest – see on loomulik osa meditatsiooniprotsessist.

Väljakutse 2: Ajapuudus

Mõned inimesed leiavad, et neil on raske leida aega mediteerimiseks.

Lahendus: Kui sul on keeruline leida pikka aega mediteerimiseks, alusta väikeste sammudega. Isegi mõni minut päevas võib olla kasulik. Samuti võib olla kasulik lisada meditatsioon oma päevarutiini, näiteks hommikul ärgates või enne magamaminekut.

Väljakutse 3: Ebamugavustunne

Mõned inimesed võivad mediteerimise ajal tunda füüsilist ebamugavust või leida, et nende mõtted tekitavad neis ebamugavust.

Lahendus: Kui tunned füüsilist ebamugavust, proovi leida mugavam asend. Võid proovida mediteerida toolil istudes, lamades või kasutada meditatsioonipatja. Kui su mõtted tekitavad ebamugavust, pea meeles, et sa ei pea nende mõtetega kaasa minema. Meditatsioon on koht, kus saab mõtteid märgata ilma nendega samastumata või nende üle otsustamata.

Loe lisaks

Jaga inspiratsiooni

Laste meditatsioon: miks see on oluline ja kuidas alustada

Kõigest mõne minuti pikkune igapäevane meditatsioon võib aidata lastel paremini keskenduda, stressiga toime tulla ning isegi parandada nende une kvaliteeti. Aga kust alustada? Siin on kõik, mida sa pead teadma laste meditatsiooni kohta.

Miks peaksid lapsed mediteerima?

Meditatsioon on tõestatud vahend, mis aitab lastel paremini toime tulla erinevate väljakutsetega. Uuringud on näidanud, et meditatsioon võib:

 • Parandada keskendumisvõimet. Meditatsioon aitab meelel paremini keskenduda, mis on kasulik koolitöö tegemisel ja õppimisel.
 • Aidata stressiga toime tulla. Meditatsioon õpetab lapsi teadlikult hingama ja rahulikumalt reageerima, mis aitab neil paremini toime tulla stressiga.
 • Parandada une kvaliteeti. Meditatsioon aitab lastel paremini lõõgastuda ja see võib parandada nende une kvaliteeti.
 • Arendada empaatiat. Meditatsioon võib õpetada lastele empaatiat, sest see aitab neil teadvustada ja mõista oma tundeid ja mõtteid.

Kuidas alustada?

 • Vali sobiv aeg ja koht. Valige koht, kus laps tunneb end mugavalt ja kus on vaikne. Mediteerimise ajaks peaks olema tagatud rahulik ja segamatu keskkond.
 • Lühike algus. Alusta lühikeste, 2-3 minutiga ja pikenda aega järk-järgult.
 • Mänguline lähenemine. Muuda meditatsioon lõbusaks ja mänguliseks. Kasuta piltide ja looduse helide abil erinevaid tehnikaid.
 • Õpeta hingamistehnikaid. Õpeta lastele lihtsaid hingamistehnikaid, mida nad saavad kasutada meditatsiooni ajal ja mida nad saavad kasutada ka igapäevaelus.
 • Ole eeskujuks. Lapsed õpivad jäljendamise teel, seega kui nad näevad sind mediteerimas, on tõenäolisem, et nad soovivad seda ka ise proovida.

Millised meditatsioonid on sobivad?

 • Looduse helidega meditatsioonid. Lastele võivad meeldida looduse helidega meditatsioonid, näiteks linnulaulu või ookeani laineid kuulates.
 • Visualiseerimise meditatsioonid. Lapsed võivad nautida visualiseerimise meditatsioone, kus nad kujutavad ette rahulikke ja meeldivaid kohti.
 • Hingamismeditatsioonid. Lihtne hingamismeditatsioon, kus laps keskendub oma hingamisele, on hea viis alustamiseks.

Laste meditatsioon on võimas vahend, mida saab kasutada lapse arengu toetamiseks. Kuigi see võib alguses tunduda väljakutsuv, võib järjepidevus ja kannatlikkus anda suurepäraseid tulemusi. Proovi erinevaid tehnikaid ja vaata, mis sinu lapsele kõige rohkem sobib. Mäleta, et kõige olulisem on luua positiivne ja lõõgastav kogemus.

Supermina lehelt leiad mitmeid lastele mõeldud meditatsioone, afirmatsioone ja jutukesi. Kõik need on tasuta kättesaadavad.

Jaga inspiratsiooni

Loodushelid: loodusest pärit teraapia sinu igapäevaellu

Looduse värskes õhus jalutades, mägedes matkates või lihtsalt vaikuses istudes, tunnevad paljud meist erilist rahu ja selgust. Selline rahu võib tihtipeale olla tingitud loodushelidest, mis meid ümbritsevad. Olgu selleks linnulaul, lehtede sahin tuules või veesilmade kohin – need loodushelid mõjutavad meid sügavalt.

Loe edasi

Jaga inspiratsiooni

Mis on meditatsioon? Kõik, mida pead meditatsioonist teadma.

Meditatsioon on praktika, mille abil saavutatakse sisemine rahu, suurem teadlikkus ja vaimne kasv. Meditatsioon on sajandeid olnud osa erinevatest kultuurilistest ja spirituaalsetest traditsioonidest, pakkudes paljudele inimestele vahendeid elukvaliteedi parandamiseks ja sisemise tasakaalu saavutamiseks. Selles artiklis tutvume meditatsiooni olemuse, erinevate tehnikate ja selle praktiliste eeliste ja mõjudega.

Meditatsiooni määratlus ja eesmärgid

Meditatsioon on protsess, milles keskendutakse teatud objektile, mõttele või tegevusele, et saavutada meelerahu, kõrgendatud teadlikkust ja vaimset arengut. Meditatsiooni eesmärgid võivad olla erinevad, sealhulgas tervise parendamine, stressi vähendamine, keskendumisvõime parandamine, emotsionaalse tasakaalu saavutamine, eneseareng, spirituaalne kasv või lihtsalt lõõgastumine.

Pole veel liige? Liitu!

Meditatsiooni tehnikad ja traditsioonid

Meditatsiooni tehnikaid ja traditsioone on palju, mõned neist on seotud konkreetsete religioonide või kultuuridega, teised aga on universaalsemad ja sobivad kõigile huvilistele.

Meditatsiooni traditsioonid ja meditatsioonipraktikad on omavahel tihedalt seotud mõisted, kuid neil on siiski erinevad tähendused:

Meditatsiooni traditsioonid viitavad konkreetsetele kultuurilistele, religioossetele või filosoofilistele süsteemidele, mis hõlmavad erinevaid õpetusi, põhimõtteid ja praktikaid, sealhulgas meditatsiooni. Traditsioonid on sageli ajalooliselt ja geograafiliselt kindlaks määratud, kuid nende mõju ja levik võib olla laiem. Näiteks on budistlik, hinduistlik, taoistlik ja kristlik meditatsioon mõned tuntumad meditatsiooni traditsioonid.

Meditatsioonipraktikad seevastu viitavad konkreetsetele tehnikatele, harjutustele ja meetoditele, mida kasutatakse meditatsiooni tegemiseks. Praktikad võivad olla osa konkreetsest meditatsiooni traditsioonist, kuid neid võib ka kasutada eraldiseisvalt või teistes traditsioonides. Meditatsioonipraktikate eesmärk on arendada teatud vaimseid, emotsionaalseid või füüsilisi oskusi, nagu tähelepanu, teadlikkust, rahu, kaastunnet või enesekontrolli. Mõned tavalised meditatsioonipraktikad hõlmavad teadlikkuse meditatsiooni, mantra meditatsiooni, hingamisharjutusi ja visualiseerimist.

Kokkuvõttes on meditatsiooni traditsioonid laiemad süsteemid, mis hõlmavad meditatsioonipraktikate kasutamist, samas kui meditatsioonipraktikad keskenduvad konkreetsetele tehnikatele ja harjutustele meditatsiooni teostamiseks. Kui õpid tundma erinevaid meditatsiooni traditsioone, võid avastada erinevaid meditatsioonipraktikaid, mis võivad aidata sul leida endale sobivaima lähenemise meditatsioonile.

Siin on mõned tuntumad meditatsiooni traditsioonid:

 1. Budistlik meditatsioon: Budistlikus traditsioonis on meditatsioon keskne osa õpetustest ning hõlmab erinevaid tehnikaid, nagu Vipassana (teadlikkuse meditatsioon), Samatha (rahulikkuse meditatsioon) ja Metta (armastava lahkuse meditatsioon).
 2. Hinduistlik meditatsioon: Hinduismis on meditatsioon osa jooga filosoofiast ja praktikast. Populaarsed tehnikad hõlmavad mantra meditatsiooni, kus korratakse helisid või silpe, ning Raja jooga, kus keskendutakse meele ja keha kontrollimisele meditatsiooni ja kontemplatsiooni kaudu.
 3. Taoistlik meditatsioon: Taoismi meditatsioonipraktikad keskenduvad energeetilisele tasakaalule ja elujõu kultiveerimisele. Tuntumad tehnikad hõlmavad Qi Gongi, mis on suunatud energia voolu reguleerimisele kehas, ja sisemise vaikuse meditatsiooni, mis arendab teadlikkust ja rahu.
 4. Kristlik meditatsioon: Kristlikus traditsioonis on meditatsioon mõeldud sügavama vaimse ühenduse loomiseks Jumalaga. Levinud praktikad hõlmavad kontemplatiivset palvet, mõtisklust pühakirja üle ja hesühasmi (vaikuse ja rahu otsimine).
 5. Sufi meditatsioon: Sufismi, islami müstilise traditsiooni, meditatsioonipraktikad on suunatud sügava vaimse kogemuse saavutamisele ja jumaliku armastuse kogemisele. Sufi meditatsioon võib hõlmata dhikri (jumaliku nime kordamist), vaatlust, tantsimist või muusikat.
 6. Kabalistlik meditatsioon: Kabbala, juutide müstilises traditsioonis, hõlmab meditatsiooni, mis keskendub sügavamale arusaamisele jumalikust olemusest ja universumi struktuurist. See võib hõlmata tekstide mõtisklemist, mantrate kasutamist või jumalike nimede visualiseerimist.

Erinevad meditatsiooni traditsioonid pakuvad erinevaid lähenemisi ja tehnikaid, mis võimaldavad inimestel leida endale sobiva praktika vastavalt oma usulistele veendumustele, kultuurilistele eelistustele ja isiklikele eesmärkidele. Kuigi mõned meditatsiooni traditsioonid on tihedalt seotud kindla religiooni või filosoofiaga, on paljud neist kättesaadavad ja sobivad kõigile huvilistele, olenemata nende taustast.

Lisaks eelpool mainitud meditatsiooni traditsioonidele on ka mitmeid muid vähem tuntud või kultuuridevahelisi meditatsiooni vorme, mis pakuvad erinevaid tehnikaid ja harjutusi. Mõned neist hõlmavad:

 1. Transpersonaalse psühholoogia meditatsioonipraktikad: Transpersonaalse psühholoogia valdkonnas uuritakse meditatsiooni kui vahendit teadvuse laiendamiseks ja inimese kogemuse sügavama mõistmise saavutamiseks. Selles kontekstis kasutatakse erinevaid meditatsiooni tehnikaid, nagu hingamisharjutused, kehatöö ja visualiseerimine.
 2. Mindfulness-meditatsioon: Mindfulness-meditatsioon on universaalne meditatsioonipraktika, mis põhineb teadlikkuse arendamisel ja tähelepanu suunamisel hetke kogemusele ilma hinnanguid andmata. Kuigi mindfulness pärineb budistlikust traditsioonist, on see laialdaselt aktsepteeritud ja soovitatav kaasaegses psühholoogias ja tervishoius.
 3. Integratiivsed meditatsioonipraktikad: Paljud tänapäevased meditatsiooniõpetajad ja -koolkonnad pakuvad integratiivseid lähenemisi, mis ühendavad erinevate traditsioonide tehnikaid ja põhimõtteid, et luua kohandatud ja mitmekülgseid meditatsiooniprogramme. Sellised praktikad võivad hõlmata keha skaneerimist, visualiseerimist, liikumist ja heli kasutamist meditatsiooniprotsessis.

Erinevate meditatsiooni traditsioonide ja tehnikate uurimine võib aidata leida sobivaima lähenemise, mis vastab sinu vajadustele, eesmärkidele ja isiklikule maitsele. Oluline on jääda avatuks, katsetada erinevaid praktikaid ja kuulata oma keha ja meelt, et leida endale sobivaim meditatsioonipraktika.

Siin on mõned tuntumad meditatsioonitehnikad:

 • Tähelepanelikkuse meditatsioon (mindfulness): keskendutakse praegusele hetkele, hinnanguid andmata ja laskmata mõtetel rännata. Seda tehnikat saab rakendada erinevate tegevuste ajal, alates hingamisest kuni söömise ja jalutamiseni.
 • Hingamismeditatsioon: keskendutakse oma hingamisele, jälgides sisse- ja väljahingamise rütmi. See aitab rahustada meelt ja suurendada keskendumist.
 • Metta-meditatsioon (armastava lahkuse, siira heasoovlikkuse meditatsioon):  keskendutakse positiivsete soovide, armastuse ja lahkuse kultiveerimisele iseenda ja teiste vastu.
 • Mantrate meditatsioon: kasutatakse helivibratsioone või korduvaid sõnu (mantraid), mis aitavad meelt keskenduda ja rahustada.
 • Kehaskaneering: selle tehnika puhul keskendutakse järk-järgult kogu kehale, alustades varvastest ja liikudes ülespoole. See aitab teadvustada keha erinevaid piirkondi ja vähendada pinget.
 • Kontemplatiivne meditatsioon: siin keskendutakse konkreetsele ideele, küsimusele või probleemile, et saavutada sisemine selgus ja mõistmine.
 • Visualiseerimise meditatsioon: kasutatakse mentaalseid kujutisi, et luua positiivseid emotsioone, tugevdada enesekindlust või saavutada soovitud eesmärke.
 • Transsendentaalne meditatsioon: patenteeritud meditatsioonimeetod, mis põhineb mantra kordamisel ja mida praktiseeritakse kaks korda päevas 15-20 minutit.
 • Kõndimismeditatsioon: see on meditatsioonivorm, kus keskendutakse kõndimisele ja iga sammu teadlikule tajumisele.
 • Kundalini meditatsioon: võimas praktika, mis aitab äratada ja tõsta Kundalini energia, mis asub selgroo alaosas. See energia on looduslik loov jõud, mis viib inimese vaimsele teekonnale ja aitab tervendada keha, meelt ja hinge.
 • Zen-meditatsioon (zazen): selle budistliku praktika eesmärk on saavutada sisemine rahu, selgus ja teadvelolek.
 • Qi Gong: Hiina taoistlikus traditsioonis põhinev energiatöö, mis ühendab meditatsiooni, kontrollitud hingamise ja liikumise, et parandada elujõudu ja vaimset tasakaalu.
 • Taichi: Hiina päritolu vaimne ja füüsiline praktika, mis koosneb aeglastest, sujuvatest liigutustest, mis soodustavad keskendumist ja vaimset tasakaalu.
 • Vipassana meditatsioon: Budistlik meditatsioonipraktika, mis keskendub sügavale sisemisele vaatlusele, et saavutada teadlikkust ja vabaneda kannatusest.
 • Japa meditatsioon: hinduistlikus traditsioonis põhinev praktika hõlmab mantra kordamist, kasutades helmeid või loendurit, et hoida meeles loetud korduste arvu.
 • Kristlik meditatsioon: see meditatsioonipraktika keskendub kristlike põhimõtete ja väärtuste sügavamale mõistmisele, kasutades palvet, vaikust või pühakirja lugemist.
 • Sufi meditatsioon: Islami müstilises traditsioonis praktiseeritav meditatsioon, mis hõlmab palvet, laulu, tantsu ja hingamist, et saavutada sügavam ühendus Jumalaga.
 • Tummo meditatsioon: Tiibeti budistlikus traditsioonis põhinev tava, mis keskendub sisemise tule ja soojuse genereerimisele, et saavutada teadlikkus ja rahu.
 • Yoga Nidra: Joogapraktika, mida nimetatakse ka “joogilikuks uneks”, mis juhatab sügavasse lõõgastusse ja une ja ärkveloleku piirialale, et saavutada teadlikkus ja selgus.
 • Chakra meditatsioon: See praktika keskendub energiakeskuste (tšakrad) avamisele ja tasakaalustamisele, kasutades visualiseerimist, hingamist, mantrasid või helisid.
 • Mõtisklus: Lääne filosoofilistes ja vaimsetes traditsioonides kasutatav meditatsioonivorm, mis keskendub mõtete, ideede või probleemide analüüsimisele ja sügavamale mõistmisele.
 • jne
Need on vaid mõned paljudest olemasolevatest meditatsioonitehnikatest. Paljud inimesed kombineerivad erinevaid tehnikaid, et leida endale sobivaim meditatsioonipraktika.

Meditatsiooni kasu ja mõjud

Meditatsiooni regulaarsel praktiseerimisel on mitmeid füüsilisi, vaimseid ja emotsionaalseid eeliseid. Siin on mõned kasud, mida meditatsioon võib pakkuda:

 • Vähenenud stressi tase: Meditatsioon aitab vähendada stressi, pakkudes sügava lõõgastuse ja meelerahu hetki.
 • Paremad uneharjumused: Meditatsioon aitab lõõgastuda ja parandada unekvaliteeti, mis omakorda toetab üldist tervist ja heaolu.
 • Vähenenud ärevus: Meditatsioon aitab leevendada ärevust, õpetades meelt keskenduma praegusele hetkele ja vähendama muretsemist.
 • Paraenud emotsionaalne heaolu: Meditatsioon aitab parandada emotsionaalset tasakaalu ja heaolu, vähendades depressiooni, ärevuse ja stressiga seotud sümptomite raskust.
 • Suurenenud eneseteadlikkus: Meditatsioon aitab arendada eneseteadlikkust, mis omakorda aitab paremini mõista oma mõtteid, tundeid ja käitumist.
 • Parem keskendumine: Meditatsioon võib parandada tähelepanu, mälu ja kognitiivset paindlikkust, aidates säilitada vaimset tervist ja toetada tööalast ja akadeemilist edu.
 • Suurenenud empaatia: Meditatsioon aitab arendada empaatiat ja kaastunnet enda ja teiste suhtes, mis omakorda aitab luua paremaid suhteid.
 • Kroonilise valu vähenemine: Meditatsioon võib aidata leevendada kroonilist valu, õpetades meelt keskenduma hetkele ja vähendama negatiivseid reaktsioone valu suhtes.
 • Tugevnenud immuunsüsteem: Mõned uuringud näitavad, et meditatsioon võib tugevdada immuunsüsteemi, aidates organismil paremini haigustega toime tulla.
 • Parenenud füüsiline tervis: Meditatsioon aitab parandada südame tervist, vähendades vererõhku ja südame löögisagedust, mis omakorda vähendab südame-veresoonkonna haiguste riski.
 • Hormoonide regulatsioon: Meditatsioon võib mõjutada hormoonide regulatsiooni positiivselt, kuigi selle mõju võib erineda inimeselt inimesele ja sõltuda meditatsiooni tüübist ja praktiseerimise regulaarsusest. Mõned hormonaalsed mõjud, mida meditatsioon võib soodustada, on:
  • Kortisooli vähenemine: Kortisool on peamine stressihormoon, mis mängib rolli stressivastuses ja põletiku reguleerimises. Meditatsioon on näidanud, et see vähendab kortisooli taset, aidates vähendada stressi ja põletikku.
  • Serotoniini ja dopamiini tasakaalustamine: Meditatsioon võib aidata tasakaalustada serotoniini ja dopamiini taset ajus. Need neurotransmitterid on seotud meeleolu, motivatsiooni ja naudingu tundega. Meditatsioon võib aidata parandada meeleolu ja suurendada heaolu tunnet.
  • Oksütotsiini suurendamine: Oksütotsiin on hormoon, mis on seotud läheduse, sideme ja usalduse tundega. Mõned meditatsioonipraktikad, eriti need, mis keskenduvad armastusele ja kaastundele, võivad suurendada oksütotsiini taset, aidates luua paremaid suhteid ja tugevdada sotsiaalseid sidemeid.
  • Melatoniini tootmise parandamine: Melatoniin on hormoon, mis reguleerib unetsükleid ja aitab tagada hea une kvaliteeti. Meditatsioon võib aidata parandada melatoniini tootmist, aidates seeläbi kaasa paremale unekvaliteedile ja üldisele heaolule.
 • Mõjutab kehas teatud valgumarkereid: Meditatsioon võib mõjutada kehas teatud valgumarkereid, kuigi uuringud selles valdkonnas on piiratud ja tulemused ei pruugi olla üheselt mõistetavad. Siiski on mõningaid tõendeid, mis viitavad sellele, et meditatsioon võib mõjutada valgumarkereid, mis on seotud stressi, põletiku ja immuunsusega.
  • Põletikulised markerid: Mitmed uuringud on näidanud, et meditatsioon võib vähendada põletikuliste valkude (tsütokiinide) taset, mis osalevad immuunreaktsioonides ja põletikulistes protsessides. Põletiku vähendamine võib omakorda aidata vähendada krooniliste haiguste, nagu südame-veresoonkonna haiguste ja diabeedi, riski.
  • Stressi markerid: Meditatsioon on näidanud, et see vähendab stressiga seotud valgumarkereid nagu kortisool, mis on seotud stressivastusega. Vähendades stressi taset, võib meditatsioon soodustada paremat meeleolu, tervist ja heaolu.
  • Telomeeri markerid: Mõned uuringud viitavad sellele, et meditatsioon võib mõjutada telomeeride valgumarkereid. Telomeerid on kromosoomide otstes olevad DNA struktuurid, mis kaitsevad geneetilist informatsiooni ja aitavad rakke jagada. Pikaajaline stress ja vananemine võivad vähendada telomeeride pikkust, mis võib omakorda mõjutada rakkude vananemist ja tervist. Mõned uuringud näitavad, et meditatsioon võib aidata säilitada telomeeride pikkust, toetades seeläbi tervislikku vananemist.
 • Mõjutab geenide väljendust: Meditatsioon ise ei muuda geene otseses mõttes, kuid see võib mõjutada geenide väljendust, mis on protsess, mille käigus geenidest saadakse informatsioon valkude tootmiseks. Geenide väljenduse muutused võivad omakorda mõjutada füsioloogilisi protsesse ja tervist.Mõned uuringud on näidanud, et meditatsioon ja muud stressi vähendavad tehnikad võivad mõjutada geenide väljendust, eriti seoses stressi, põletiku ja immuunsusega. Näiteks on leitud, et meditatsiooni regulaarne praktiseerimine võib:
  • Vähendada stressiga seotud geenide väljendust: Meditatsioon võib vähendada stressiga seotud geenide väljendust, mis omakorda vähendab stressihormoonide tootmist ja parandab meeleolu, tervist ja heaolu.
  • Mõjutada põletikuliste geenide väljendust: Mõned uuringud näitavad, et meditatsioon võib vähendada põletikuliste geenide väljendust, mis aitab vähendada põletikku kehas. Põletiku vähendamine võib omakorda aidata vähendada krooniliste haiguste, nagu südame-veresoonkonna haiguste ja diabeedi, riski.
  • Tugevdada immuunsüsteemi seotud geenide väljendust: Meditatsioon võib aidata tugevdada immuunsüsteemi seotud geenide väljendust, mis aitab parandada immuunvastust ja tervist.Kuigi meditatsioon võib mõjutada geenide väljendust, on oluline märkida, et uuringud selles valdkonnas on piiratud ja kõik tulemused ei pruugi olla konsistentsed. Meditatsioon võib olla abivahend tervise ja heaolu parandamiseks, kuid see ei asenda traditsioonilist meditsiinilist ravi ega tervislikke eluviise.
 • jne.

Need on vaid mõned meditatsiooni kasud, mis võivad varieeruda sõltuvalt inimese vajadustest, meditatsiooni tüübist ja praktiseerimise regulaarsusest. Meditatsioon on mitmekülgne vahend, mis võib parandada elukvaliteeti ja toetada terviklikku heaolu.

Meditatsiooni integreerimine igapäevaellu

Meditatsiooni praktiseerimine ei nõua erilisi oskusi ega varustust. Alustada saab lihtsate tehnikatega, nagu keskendumine hingamisele või vaikuse meditatsioon. Oluline on leida endale sobiv tehnika ja luua rutiin, mis võimaldab regulaarset praktiseerimist.

Meditatsiooni saab integreerida igapäevaellu erinevate viisidega, näiteks paigutades lühikesi meditatsiooniharjutusi päeva jooksul, kasutades meditatsiooni äppe või audiomaterjale, osaledes meditatsioonigruppides või -kursustel ning harjutades teadlikkust igapäevastes tegevustes.

Meditatsioon on ajatute traditsioonide ja teaduslike uuringute kaudu tõestanud oma väärtust elukvaliteedi parandamise ja sisemise tasakaalu saavutamise vahendina. Olenemata sinu usulistest veendumustest, vanusest või kultuurilisest taustast, võib meditatsioon pakkuda sulle võimalusi vaimse

Loe lisaks

Jaga inspiratsiooni

Mis on mikromeditatsioon?

Mikromeditatsioon on lühike, tavaliselt vaid mõne minuti pikkune meditatsioonipraktika, mis aitab keskenduda, rahuneda ja meelt puhastada. Mikromeditatsioonid on mõeldud kiireks ja lihtsaks viisiks, kuidas tuua meditatsiooni eeliseid oma igapäevaellu ilma pikaajalise pühendumuseta. Need on eriti kasulikud kiire elutempoga inimestele või neile, kes alles alustavad meditatsiooniga.

Mikromeditatsioonide eelised hõlmavad muuhulgas:

1. Vähendatud stress ja ärevus: Lühike puhkus meele ja keha jaoks aitab alandada stressitaset ja vähendada ärevustunnet.
2. Parandatud keskendumisvõime: Mikromeditatsioon aitab meelel keskenduda ja aitab parandada tähelepanu ning produktiivsust.
3. Emotsionaalne tasakaal: Mikromeditatsioonid aitavad saavutada emotsionaalset tasakaalu, aidates meil toime tulla igapäevaste väljakutsetega rahulikumalt ja kohalolevamalt.

Mikromeditatsioone on erinevates vormides, näiteks hingamisharjutused, tähelepanelikkuse praktikad, lihtsad visualiseerimised ja lühikesed afi.rmatsioonid. Neid saab teha igal ajal ja igas kohas, kus on võimalik leida rahu ja vaikust.

Siin on veel mõned mikromeditatsiooni näited ja tehnikad, mida saade oma igapäevaelus kasutada:

1. Ühe minuti hingamine: selle praktika jaoks peatuge hetkeks ja keskenduge oma hingamisele. Hinga sügavalt ja rahulikult sisse, loendades samal ajal oma sissehingamist. Seejärel hinga välja, loendades oma väljahingamist. Jätka seda protsessi ühe minuti jooksul, keskendudes täielikult oma hingamisele.
2. Tähelepanelikkuse hetk: vali oma päevast hetk, mil tunned vajadust keskendumiseks ja rahunemiseks. Võta hetk aega, et tõeliselt kohal olla – kuula helisid enda ümber, tunneta oma keha ja hingamist. Keskendu praegusele hetkele ja lase kõigil mõtetel, mis tuleviku või mineviku pärast muret tekitavad, minema.
3. Tänulikkuse mikromeditatsioon: mõtle hetkeks kolmele asjale, mille eest oled praegu tänulik. See võib hõlmata inimesi, kogemusi, võimalusi või midagi muud. Tunne tänulikkust nende asjade eest ja kogu oma süda täituva soojusega.
4. Mõtte peatamine: kKui tunned end hajameelsena või ärritununa, proovi mõtteid peatada, tehes seda teadlikult. Sulge silmad ja kujuta ette, et sinu mõtted on nagu pilved, mis taevas liiguvad. Lase neil mööduda ja keskendu vaid oma hingamisele ja praegusele hetkele.
5. Kiire kehaskaneerimine: istu või leba mugavalt ja sulge silmad. Kujutle, et hingad sisse valgust ja hingad välja pingeid. Alusta oma peast ja liigu aeglaselt alla mööda keha, skaneerides iga kehaosa ja lõdvestades lihaseid, mida tunned pinges olevat.

Nende mikromeditatsioonide abil saad rahuneda, keskenduda ja leida sisemist tasakaalu, olles samal ajal ajakohane ja paindlik. Praktiseeri neid regulaarselt, et maksimeerida nende kasulikke mõjusid.

Loe lisaks

Jaga inspiratsiooni