Search
Close this search box.
 • Sa ei ole veel tooteid lisanud.
Ostukorvi
Kokku: 0,00 
 • Sa ei ole veel tooteid lisanud.
Ostukorvi
Kokku: 0,00 

Kuidas toitumine, tervis ja küllus on omavahel seotud?

Jagasin mõtteid SuperKlubi FB kogukonnas (oled siia oodatud!), aga tundsin, et tahan samal teemal veel pikemalt kirjutada, seega siit tuleb täiendatud versioon.

Meie igapäevased toiduvalikud, liikumisharjumused ja mõtteviisid mõjutavad meie üldist heaolu ja õnnetunnet. Üks väike muutus toitumises võib vallandada ahela positiivseid muutusi tervises ja kõikides eluvaldkondades. Võib-olla oled juba kuulnud, et “sa oled see, mida me sööd”, aga see on vaid osa suuremast pildist. Täna tahan sinuga jagada mõtteid ja praktilisi näpunäiteid selle kohta, kuidas toitumine, tervis ja küllus on omavahel seotud ning kuidas need aitavad meil oma elu ise juhtida ja muuta.

Olen ise läbi elanud perioode, kus toitumine ja eluviis olid täiesti paigast ära. Stress, vähene liikumine, emotsioonide vaigistamine toiduga võtsid oma osa ning tagajärjed ei lasknud end kaua oodata. Olen õppinud, et kõik need aspektid mõjutavad üksteist ja koos suudavad teha imet. Kui hakkasin rohkem tähelepanu pöörama sellele, mida söön, kuidas liigun ja kuidas mõtlen, hakkasid toimuma positiivsed muutused mitte ainult minu kehas, vaid ka vaimses ja emotsionaalses heaolus. Vabanesin depressioonist, paanikahoogudest, ärevushäiretest ja mitmetest kroonilistest terviseprobleemidest, mis olid ligi hiilinud.

Elu on pidevas muutumises ja mõnikord võib olla raske esimest sammu astuda. Läbi nende väikeste muutuste olen suutnud leida rohkem selgust ja tasakaalu oma elus.

Nii et istu mugavalt, võta pisut aega ja loe edasi. Võib-olla leiad siit midagi, mis inspireerib sind tegema esimesi samme parema enesetunde ja õnnelikuma elu poole.

Tervis ja toitumine

Toitumise mõju on tihtipeale alahinnatud. Või õigemini, me teame seda, aga erinevatel põhjustel ignoreerime, sest toidul on meie üle hirmutavalt suur mõju. Me oleme harjunud ostma kiiresti valmistatavat toitu, ihkame maitseelamusi. Tihti on inimestel toidusõltuvus või ei osata enda emotsioone reguleerida ja süüakse toitu lihtsalt nende ajutiseks allasurumiseks. Nii oli aastaid lugu ka minuga. Kahjuks on vale toit sageli krooniliste terviseprobleemide (lausa ca 90-95%) ja vaimse tasakaalutuse põhjuseks. Olen seda korduvalt iseenda peal väga tugevalt tunda saanud.

Toitumise põhimõtted:

 • Eelista värskeid ja taimseid toiduaineid: Väldi töödeldud ja rafineeritud toite. Värske toit sisaldab rohkem toitaineid ja vähem kahjulikke lisaaineid. Värske toit annab kehale võimaluse puhastuda ja terveneda. Näiteks vali hommikusöögiks värsked marjad ja puuviljad, mis annavad energiat ja vitamiine kogu päevaks.
 • Söö võimalikult palju toorest: Eriti suvel, kui on saada kodumaiseid saadusi. Toores toit säilitab rohkem vitamiine ja ensüüme, mis toetavad seedimist ja üldist tervist. Suvisel ajal võid proovida valmistada smuutisid, toorsalateid, mis on kerged ja toitainerikkad. Ja muidugi ampsa lihtsalt puuvilju.
 • Loomulik toit: Inimesele loomulik toit sisaldab rohkem toitaineid, mis on juba looduse poolt õiges tasakaalus, ja vähem kunstlikke lisaaineid, mis kahjustavad keha. Valmista ise toitu võimalikult palju ja kasuta naturaalseid koostisosi.
 • Joo piisavalt vett: Keha vajab vedelikku, et säilitada optimaalset funktsioneerimist, sh seedimist, ainevahetust ja rakkude tervist. Samuti vajab aju vett, isegi üsna väike kõikumine halvendab selle tööd. Proovi juua klaas vett kohe pärast ärkamist ja jätka päeva jooksul regulaarselt.

Regulaarne liikumine

Ole füüsiliselt aktiivne. Regulaarne treening aitab hoida keha vormis ja parandab vaimset tervist. Liikumine suurendab endorfiinide tootmist, mis parandavad meeleolu ja vähendavad stressi. Leia endale meelepärane tegevus, olgu selleks siis jooga, jooksmine või lihtsalt jalutamine looduses.

Stress

Samuti on ülioluline hoida stress kontrolli all. Teatud tasemel stress on meile kasulik, aga tuleb jälgida, et see ei muutuks haldamatuks ja ei läheks kontrolli alt välja. Liigne stress tekitab kehas põletikulisi seisundeid ja on suur vaimse tervise faktor. Kasuta stressi vähendamiseks erinevaid võimalusi, näiteks stressi tekitavate tegevuste vähendamine oma elus, looduses käimine, meditatsioon, jooga, hobidega tegelemine või lihtsalt vaikne aeg mõtisklemiseks. Igaühel on oma viisid, leia need, mis sulle kõige paremini sobivad.

Magamine

Maga piisavalt. Kvaliteetne uni on keha ja vaimu taastumise jaoks hädavajalik. Piisav uni parandab keskendumisvõimet, tugevdab immuunsüsteemi ja aitab säilitada tervislikku kehakaalu. Loo endale une-eelsed rituaalid, nagu näiteks rahustav tee joomine või raamatu lugemine, et keha ja meel saaksid enne magamaminekut lõõgastuda.

Värske õhk ja hingamine

Veeda aega õues ja hinga sügavalt. Värske õhk ja teadlik hingamine aitavad lõõgastuda, parandavad hapniku omastamist ja suurendavad energiataset. Iga päev võiksid leida vähemalt paar minutit, et minna välja, teha mõned sügavad hingetõmbed ja lasta värskel õhul end laadida.

Küllus: tunnetamine ja loomine

Küllus ei tähenda ainult rahalist rikkust. See tähendab ka küllust tervises, suhetes, õnnes ja elukvaliteedis. Kõik on otseselt seotud eelnevalt mainitud punktidega – toitumine, liikumine, stress jne.

Positiivne mõtteviis

Keskendu positiivsetele mõtetele ja tänulikkusele. Liigne negatiivne mõtlemine mõjutab nii vaimset stabiilsust kui ka otseselt füüsilist tervist. Positiivne mõtteviis ja tänulikkus avavad uksed küllusele, parandades üldist elukvaliteeti ja suunates energiat õigesse suunda. Iga päev leia midagi, mille eest olla tänulik, ja keskendu sellele.

Toitumise ja külluse vaheline seos

Tervislik toitumine toetab vaimset selgust ja emotsionaalset tasakaalu, mis on oluline külluse loomisel. Meie keha on üks tervik ning kõik komponendid mõjutavad omakorda kõiki teisi. Kui keha on hästi toidetud, on sul rohkem energiat ja selgem meel, mis aitab paremini keskenduda ja saavutada oma eesmärke.

Kuidas muutustega alustada

Elu muutmisega saad alustada väikeste sammudega. Just nendega, mis tunduvad sulle antud hetkel teostatavad.

 1. Vaata üle oma toitumine:
  • Proovi seda pisutki paremaks muuta – rohkem puuvilju, köögivilju, joo rohkem vett, vähenda töödeldud toidu osakaalu. Väga lihtsad muutused võivad tuua suuri tulemusi. Näiteks lisa oma hommikumenüüsse smuuti, mis on täis vitamiine ja energiat andvaid koostisosi.
 2. Sea eesmärgid ja tee plaan:
  • Sea konkreetsed eesmärgid ning mõista, miks tahad neid saavutada ja mida pead nendeni jõudmiseks tegema. Selged eesmärgid annavad suuna ja motivatsiooni muutuste tegemiseks. Tee plaan, siis on lihtsam sellest kinni pidada. Pane kirja oma lühiajalised ja pikaajalised eesmärgid ning jälgi kuidas sul läheb.
 3. Leia tugi:
  • Vahel ongi üksi muutusi raske teha, siis on abiks kaasaelajad, toetajad või inimesed, kes sinuga kaasa teevad. SuperKlubi kogukond ongi just selle jaoks mõeldud – toetamaks ja motiveerimaks üksteist teel tervise ja külluse poole.

Soovitused Supermina meditatsioonidele ja materjalidele

  1. Tervise ja toitumise teemaleht
  2. Tervisega seotud artiklid
  3. Artikkel “Kuidas tervislik toitumine toetab manifesteerimist, küllust ja oma tõelise minaga ühendumist
  4. Tervisele keskenduvad meditatsioonid 
  5. Tervisele keskenduvad afirmatsioonid

 

Päikest 🌞,
Reilika

 

Reilika Rootsma-Trall
supermina.ee
IG: https://www.instagram.com/supermina.ee/
FB: https://www.facebook.com/Supermina.ee/
FB kogukond: https://www.facebook.com/groups/794768615997651

Jaga inspiratsiooni

Soovitatud videod ja helid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga